Nacházíte se:

Úvodní strana > Články > Poklad ze zlata - lahůdkové droždí

Poklad ze zlata - lahůdkové droždí

28.5.2019

Možná jste o něm již parkrát slyšeli, ale neměli jste odvahu vyzkoušet něco takového ve svém jídelníčku. Obecně vzato, ve společnosti platí taková rovnice - droždí = kynutí. Tady se ale nebojte, po lahůdkovém droždí nenakyne ani těsto ani Vy :-)

Jedná se o inaktivované kvasnice Saccharomyces Cerevasie , které se pěstují pod pečlivým dohledem na řepné melase v organické formě a čistotě nejvyšších norem., Proto je nelze použít, jako ty klasické. Nulový kvasicí účinek  má své výhody, protože tyto kvasince nenarušují střevní mikroflóru a nezpůsobují alergie ani dispeptické potíže – nadýmání, nevolnost apod. Mohou ho tedy lidé trpící na kvasinku, crohnovu chorobu, zánětlivá onemocnění střev apod…, naopak se jim tento druh inaktivovaného droždí vřele doporučuje jako skvělý doplněk vitamínů skupiny B, selenu, zinku a bílkovin, což v mnohých případech je právě klíčové spektrum látek pro bezchybné zažívání a pravidelnou stolici. Nesmíme zde opomenout i chrom, jež je v dnešní stravě tolik výjimečný, vzhledem k vyčerpané půdě. Chrom totiž napomáhá udržet hladinu krevního cukru v přijatelné míře a zabraňuje tak rozvoji inzulinové rezistence a cukrovky druhého typu. Ocení ho také celiaci, neboť se jedná o potravinu přirozeně bezlepkovou, pokud však není dochucené ječným sladem.

Dnes na trhu existuje už i typ lahůdkového droždí obohacený i o B 12 jako je např. Engevita, který seženete v našem eshopu.

Levnější variantou je potom lahůdkové droždí značky Country life, které chutná takté výtečně.

Lahůdkové droždí obsahuje tyto vitamíny skupiny B:

 

  • Thiamin (B1): je nutný pro zisk energie z karbohydrátů a potravy celkově, důležitý pro správnou činnost srdce a nervové soustavy, je součást enzymů spolupracujícím na metabolických procesech v těle
  • Riboflavin (B2): podílí se na transportu železa v těle, součást metabolických procesů, ovlivňuje růst a kvalitu kůže a vlasů
  • Niacin (B3): je důležitý pro správnou práci mysli, má pozitivní vliv na zdraví kůže a sliznic
  • Kyselina pantotenová (B5): je nutná pro správné užití tuků v těle, podporuje metabolismus a správu hmotnosti, redukuje riziko padání vlasů a jejich předčasné šedivění, má pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a kůže
  • Vitamín B6: pomáhá tělu manipulovat se železem, je nutný pro funkci svalů, je důležitý pro činnost imunitního systému
  • Kyselina listová (B9): ovlivňuje správný vývoj plodu, je důležitý pro zdravou krev a kardiovaskulární systém
  • Vitamín B12: je nezbytný pro dělení buněk především v trávicí soustavě, potřebný pro zdravou krvetvrobu a krevní tlak, napomáhá udržet zdravou nervovou soustavu a mentální funkci, pomáhá udržet kognitivní funkce při stárnutí,  potřebný při transformaci potravy na energii, podporuje tvorbu aminokyselin.

Právě pro dokonalé vstřebání B vitamínu nejlépe fungují jako harmonický celek. Zajímavostí je, že většinu z nich si dovede střevní mikroflóra vyrobit sama, pokud máme zajištěné střevní osazení vhodnými bakteriemi. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, netřeba k nim tedy přidávat tuk přebytečné množství se vyloučí močí. Lahůdkové droždí povzbuzuje tvorbu nových buněk, zajišťuje jasnou pleť, perfektní stav vlasů, nehtů, a pravidelnou stolici. Odstraňuje únavu, podporuje růst svalů a zrychluje metabolismus. Zkrátka je to poklad, levný, účinný, snadno dostupný a denní přijem je zkrátka i zajímavým zpestřením pokrmů, zvláště pro ty, kdo milují sýrovou a nasládlou chuť omáček, nesýrů, pomazánek apod…

Něco více k chromu, kterého v lahůdkovém droždí najdeme rovněž hezké množství:

  • napomáhá vstřebat tuk a sacharidy a přeměnit je v energii
  • napomáhá transportovat cukr do jater a svalů, kde je využíván
  • podstatný vliv na ovládání vlčího hladu
  • zlepšení látkové výměny tuků
  • prevence diabetu 2. typu
  • vyšší ukládání energie ve svalech a játrech
  • snížení LDL cholesterolu

Inspirace: celostni medicína, nutritionfacts.org, vitalvibe, Dr. Greger, regenerace

Pro inspiraci, kde všude lze lahůdkové droždí použít:

Do salátů, do omáček, kde jej smícháte s rostlinnou smetanou a vznikne příjemná chuť sýru, do dušeného špenátu, do polévek a nebo třeba v našich receptech.

Vyzkoušet můžete třeba:

Inspirace: celostni medicína, nutritionfacts.org, vitalvibe, Dr. Greger, regenerace

Autor článku: Káťa Kubátová